Butcha Restaurant , Ankara

Ankara’nın en önemli restaurantlarının bulunduğu yerlerden biri, şehir merkezinden bir hayli uzakta olan “Çayıryolu” semti. Ankara-Eskişehir yolu üstündeki bu semtin hikayesi, hızla gelişen ve büyüyen tüm şehirlerde duyduklarımıza benziyor. 2000 li yıllarda, üniversiteye (Başkent ve Bilkent) yakın olduğu için gençlerin tercih ettiği ve saat 9’dan sonra açık market dahi bulunamayan bir semtken, bugün düzenli caddeleri, lüks konutları ve şık restaurantlarıyla önemli bir yerleşim merkezi haline gelmiş.

Butcha restaurant, Çayıryolu caddesinde yer alan bir et restaurant. Eti özel, kuru yaşlandırılmış sığır eti. Sabit sıcaklık (2 derece) ve nemde bekletilen et yaşlandırıldıktan sonra netice olarak dışı kahverengi içi kırmızı bir görüntüye sahip daha lezzetli bir et oluyor. Aslında bu işi Türkiye’de ilk yapan “Dükkan” isimli restaurant zinciri. Detaylar için “www.dukkanistanbul.com”

Butcha restauranta girer girmez dolaptaki etleri ve bekleme sürelerini görebiliyorsunuz, isteyenler lokontada oturmuyor ve evleri için de et alabiliyor.

Dekorasyon başarılı, masaların arası biraz yakın. Üst katta özel toplantılar için de kullanılabilecek bir de bölüm var.

Yemek sunumu güzel ancak yemekle gelen soslara dikkat etmekte fayda var. Bazı soslar çok acı veya tatlı gelebilir. Fiyatları kişi başına minimum 30 TL civarında düşünebilirsiniz.

Telefon: 0 312 241 45 43
Web: www.butcha.com.tr

Yazıcı Dostu Yazıcı Dostu

“Butcha Restaurant , Ankara” yazısını yorumla;