Anasayfa » Body Worlds Orjinal Vücut Dünyası Sergisi

Body Worlds Orjinal Vücut Dünyası Sergisi

Yazar 3noktacom

Alman Dr. Gunther von Hagens (1945-) 2. dünya savaşının sonrasındaki zor dönemlerde Almanya da yetişmiş ve özellikle anatomiye ilgi duymuş bir bilim adamı. 1977 yılında özel bir yöntem keşfediyor; “plastinasyon” yani ölü bir insan bedeninin çürümesini engellemek. Kendi gibi doktor olan eşinin fikriyle bu bedenleri 1995 yılından itibaren dünyanın çeşitli yerlerinde sergilemeye başlıyorlar. Sergi ilk defa Türkiye’de. 17 Aralık’a kadar Karaköy’deki Antrepo 3’de devam edecek bu sergide insanların kaslarını, damarlarını ve diğer organlarını bozulmamış haliyle görebiliyorsunuz.

Plastinasyon için ilk önce insan bedeni bulmak gerekiyor. Bunun için “beden bağışçıları” var. Bedenlerinin ölümünden sonra kullanılması için izin veren insanlar. Ölümden sonra alınan bedene 3 saat içinde çürümeyi durdurucu müdahaleler yapılıyor. Vücut aseton banyosunda yağ ve sudan arındırılıyor, sonrasında polimerlerin hücrelere işlenmesi sağlanıyor. Neticeye varmak her bir bedende 8-10 ay sürüyor.

Sergi embriyolarla başlıyor. 1 aylıkken küçük bir ekmek kırıntısından farkımız yok ancak 8. hafta sonunda embriyo şekil olarak insanı andırıyor. Doğum anına kadar embriyonun gelişimini görmek gerçekten ilginç.

Devamında yetişkin bedenleri sergileniyor. Damarlar, kaslar, sinir sistemleri. Sigara içen ciğerle normal ciğer arasındaki fark, beyin detayları, sirozlu karacaiğer ile normal karaciğer arasındaki fark ilgi çekiciydi.

Beğenebileceğin İçerikler

Kesinlikle sesli rehber almayın.Paranıza ve kulağınıza yazık. Bu kadar güzel bir sergiye yakışmayacak, çok kötü bir seslendirme yapılmış. Okuyan hanımefendi sanki seslendirmeyi silah zoruyla yapmış ve ayrıca okuduğu metin de felaketti, hiç bir şey anlayamadım.

Sergiden çıkmadan evvel video odasında 5 dakika süren ve vücuda yapılan işlemleri çok güzel anlatan bir sunum var. Uğramakta fayda var. Çıkarken ziyaret defterine yazılmış notları da inceledim. Bayağı ilginç ve hoş yorumlar yazılmış, genel olarak herkes çok beğenmiş. Ayrıca ortak bir şikayet unsuru da biletlerin pahalılığı, öğrencilere indirim neredeyse yok.

Vücudumuzun ihtiyaçlarını tek cümlede özetlersek; “Vitamin açısından zengin diyet, düzenli egzersiz, bol uyku, kahkaha, eğlence ve en önemlisi sevgi”. Bedenimiz, bize armağan edilen müthiş bir sistemler bütünü. Vücudumuzu sevelim ve değerini bilelim.

Beğenebileceğin İçerikler

Sergi Tarihi: Haziran-Aralık 2010
Internet: bodyworlds-istanbul.com
Bilet: biletix.com
Fiyatlar: Tam 25 TL, öğenci 21 TL, 6-18 yaş 19 TL
Adres: Karaköy, Antrepo3 (Istanbul Modern Müzesi yanı)

Beğenebileceğin İçerikler