Anasayfa » Bizet Carmen 6 – Çiçek

Bizet Carmen 6 – Çiçek

Yazar 3noktacom

2024 yılında üçüncüsü gerçekleşecek “Hayal Melodileri” resim yarışmasına katılacak sanatçılar, “çiçek” isimli sahneyi dinleyerek, hayallerini resimsel bir anlatım dili ile ifade edebilecekler.

Değerli katılımcı, bu bölümü anlamını bilmeden resimsel bir anlatım dili ile ifade etmek istiyorsanız, üstteki parça ile yetinmeniz gerekiyor. Lütfen alttaki videoyu izlemeyiniz ve yazının devamını okumayınız. “Hayal Melodileri” resim yarışması şartnamesinde  belirtildiği gibi, Carmen operasında geçen bu bölümü, anlamını bilmeden ya da anlamını öğrendikten sonrasını anlatacak şekilde hazırlayabilirsiniz.

Escamillo Carmen’e yaklaşır ve ondan hoşlandığını Carmen’e hissettirir. Carmen’in aklında sadece Don Jose vardır.

Kaçakcılar sahneye gelir. Üç kadın ve iki erkek arasında coşkulu ve heyecan verici bir beşli oluşur, konu kaçakçıların bir sonraki hırsızlık planıdır. Carmen bu plana dahil olmak istemez. Don Jose’yi sevdiğini söyler, meyhanede onu bekleyecektir.

Nihayet Don Jose ve Carmen buluşur. Görüşmeleri şerefine Carmen özel ve neşe dolu bir dans yapar. Her şey yolunda giderken onbaşının karakola, işine dönmek istediğini söylemesi Carmen’i kızdırır. Kendisini sevmediğini söyleyerek, Don Jose’yi suçlar. Don Jose, iki ay önce Carmen’in kendisine verdiği çiçeği koyunundan çıkarır ve duygulu aryasına başlar.  

Bu sahnede, tüm benliğiyle bir kadına ait olduğunu itiraf eden bir adamın duygularına şahitlik ederiz.

Beğenebileceğin İçerikler