Anasayfa » Bizet Carmen 9 – Kader

Bizet Carmen 9 – Kader

Yazar 3noktacom

2024 yılında üçüncüsü gerçekleşecek “Hayal Melodileri” resim yarışmasına katılacak sanatçılar, “kader” isimli sahneyi dinleyerek, hayallerini resimsel bir anlatım dili ile ifade edebilecekler.

Değerli katılımcı, bu bölümü anlamını bilmeden resimsel bir anlatım dili ile ifade etmek istiyorsanız, üstteki parça ile yetinmeniz gerekiyor. Lütfen alttaki videoyu izlemeyiniz ve yazının devamını okumayınız. “Hayal Melodileri” resim yarışması şartnamesinde  belirtildiği gibi, Carmen operasında geçen bu bölümü, anlamını bilmeden ya da anlamını öğrendikten sonrasını anlatacak şekilde hazırlayabilirsiniz.

Micael, Don Jose’yi görür ve tam seslenmek üzereyken, matador Escamillo gelir. Escamillo, malları bekleyen Jose’ye Carmen’den hoşlandığını ve ona geldiğini ifade eder. Kıskançlıktan çıldıran Jose, Escamillo’ya saldırır, araya girenler cinayeti engeller.

Bu karmaşada Micaela’da saklandığı yerde bulunur. Jose’ye annesinin hasta ve ölmekte olduğunu söyler. Don Jose Carmen’i bırakmak istememektedir, kendini kaybetmiş, Carmen için her şeyi yapacak bir adam haline gelmiştir. Micaela’nın zorlamasıyla isteksizce annesinin evine  doğru yola çıkar.

IV. PERDE

Pirinç çalgıların ve pizzicato yaylıların hâkim olduğu kısa bir prelüd ile perde açılır. III. Perdeden sonra bir süre geçtiğini anlarız.

Ortalık bayram yeri gibidir, birazdan boğa güreşi başlayacaktır. Matador Escamillo kalabalık tarafından bir kahraman gibi karşılanır. Yanında sevgilisi Carmen’de vardır, birbirlerine aşklarını ifade ederler, çok mutludurlar.

Bu sırada arkadaşları Carmen’i uyarır. Don Jose oraya gelmiştir ve Carmen’in ortalarda gözükmemesini isterler. Carmen, korkak bir kadın olmadığını onunla konuşacağını söyler.

Carmen meydanda Jose’yi bekler ve sahnede sadece ikisi kalır. Jose, Carmen’e âşık olduğunu ve ne isterse yapacağını, yeni bir hayat kurmayı teklif eder. Carmen, bunun mümkün olmadığını artık her şeyin bittiğini Escamillo’yu sevdiğini ifade eder.

Operanın son sahnesinde, öleceğini bilse de geri adım atmayan bir kadının ve aşıkken katile dönüşen bir adamın duygularını dinleriz

Beğenebileceğin İçerikler