Anasayfa » Bizet Carmen 7 – Kartlar

Bizet Carmen 7 – Kartlar

Yazar 3noktacom

2024 yılında üçüncüsü gerçekleşecek “Hayal Melodileri” resim yarışmasına katılacak sanatçılar, “kartlar” isimli sahneyi dinleyerek, hayallerini resimsel bir anlatım dili ile ifade edebilecekler.

Değerli katılımcı, bu bölümü anlamını bilmeden resimsel bir anlatım dili ile ifade etmek istiyorsanız, üstteki parça ile yetinmeniz gerekiyor. Lütfen alttaki videoyu izlemeyiniz ve yazının devamını okumayınız. “Hayal Melodileri” resim yarışması şartnamesinde  belirtildiği gibi, Carmen operasında geçen bu bölümü, anlamını bilmeden ya da anlamını öğrendikten sonrasını anlatacak şekilde hazırlayabilirsiniz.

Onbaşı Don Jose, Carmen’ e karşı koymaya çalışmaktadır. Carmen’in cazibesi ve dağlara çıkarak emir almadan özgürce yaşamayı teklif etmesi onu şaşırtmıştır. Askerlik mesleğini, annesini ve Micaela’yı düşünmektedir. İhtirası ve iradesi arasına sıkışmıştır. Bunu fark eden Carmen, Don Jose’den çekip gitmesini ister ve onu sevmediğini söyler. Don Jose kapıya doğru giderken, çalan kapı onbaşının kaderini değiştirecektir. Gelen Don Jose’nin komutanıdır. Sarhoş komutanın Carmen’e ilgisi her şeyi değiştirir. Komutan alaylı bir dille Carmen’e kur yapar “Komutan varken, askerle mi olacaksın”. İki erkek arasında tartışma çıkar ve Don Jose komutanını yaralar. Artık tek çaresi kalmıştır, Carmen ve diğer çingenelerle birlikte göçebe hayatı yaşamak.

III. PERDE

Kaçakçıların dağdaki kampında, sessiz ve karanlık bir gece. İkinci perdenin sonundan buraya kadar bir hayli zaman geçmiş ve Don Jose Carmen’in kölesi haline gelmiş, kıskanç bir adam olmuştur.  Eski hayatını özlemektedir. Carmen’in ona sevgisi bitmiştir.

Carmen: Bizim işimiz sana uygun değil. Ayrılalım.

Don Jose: Ayrılmak mı? Bu lafı bir daha ağzına alırsan…!

Carmen: Beni öldürür müsün yani?… Cevap vermiyorsun? Kaderin dediği olur!

Jose ile Carmen konuşurken, yakınlarındaki iki kadın iskambil kartlarıyla fal bakmaya başlamıştır.

Carmen biraz da ben falıma bakayım diyerek kartları karar ve tekrar tekrar açsa da kartlar hep ölümü gösterir. Ölüm hem kendisi hem Don Jose için.

Kasvetli ifadelerin neşeli melodilerle örüldüğü bu bölüm, Bizet’in yeteneğini gösterir. Bu üçlü (trio) operanın en önemli sahnelerinden biridir.

Beğenebileceğin İçerikler