Anasayfa » Bizet Carmen 4 – Dans

Bizet Carmen 4 – Dans

Yazar 3noktacom

2024 yılında üçüncüsü gerçekleşecek “Hayal Melodileri” resim yarışmasına katılacak sanatçılar, “dans” isimli sahneyi dinleyerek, hayallerini resimsel bir anlatım dili ile ifade edebilecekler.

Değerli katılımcı, bu bölümü anlamını bilmeden resimsel bir anlatım dili ile ifade etmek istiyorsanız, üstteki parça ile yetinmeniz gerekiyor. Lütfen alttaki videoyu izlemeyiniz ve yazının devamını okumayınız. “Hayal Melodileri” resim yarışması şartnamesinde  belirtildiği gibi, Carmen operasında geçen bu bölümü, anlamını bilmeden ya da anlamını öğrendikten sonrasını anlatacak şekilde hazırlayabilirsiniz.

Kafası Carmen’in güzelliği, verdiği çiçek ve randevuyla iyice karışan Don Jose yumuşamaya başlamıştır. Carmen onbaşıyı cazibesi ve sözleriyle etkilemeye devam eder. Nihayet Don Jose, kadının bileklerindeki ipi gevşetir. Hapishaneye doğru yola çıktıklarında onbaşıyı itecek ve Carmen kaçacaktır.

Komutan sevk kağıdını Don Jose’ye verir, yola çıkma vakti gelmiştir. Askerler ve işçiler Carmen’in gidişini izlemek için toplanmıştır. Plan işler, herkesin gözü önünde Carmen Don Jose’yi ittirir ve kaçar. Komutan Don Jose’nin tutuklanmasını emrederken, perde kapanır.

II.PERDE

Kısa bir prelüd ile perde açılır. Kaçakçıların toplandığı ve Carmen’in Don Jose’ye randevu verdiği meyhanedeyiz. Don Jose’nin komutanı da meyhanededir. Çingene kadınlar dans ederken Carmen meşhur şarkısını söylemeye başlar.

Çingenelerin dans ve müzik dolu hayatını anlatan bu şarkıya, sahnede dans sanatçılarının eşik etmesi gelenekselleşmiştir. Eser, yavaş tempoyla başlayıp çılgınca bir hal alan melodisiyle, dinleyenleri hayal etmekte özgür bırakır.

Sistrum nedir?

Bir sap ve U şeklinde metal çerçeveden oluşan bir müzik aletidir.  76’ya 30 cm ebatlarında pirinç ya da bronzdan yapılmadır. Hareket edebilen yatay kollardaki ince metalden küçük halkaları sallayınca yumuşak bir çınlama yahut sesli bir tıngırtı duyulur.

Çingenelerin kökeni nedir?

Çingeneler, aslen Kuzey Hindistan kökenli olup günümüzde ağırlıklı olarak Avrupa’da yaşayan göçebe bir halktır. Türkçede Roman sözcüğü de sıklıkla Çingene anlamında kullanılır.

Beğenebileceğin İçerikler