Anasayfa » Bizet Carmen 3 – Randevu

Bizet Carmen 3 – Randevu

Yazar 3noktacom

2024 yılında üçüncüsü gerçekleşecek “Hayal Melodileri” resim yarışmasına katılacak sanatçılar, “randevu” isimli sahneyi dinleyerek, hayallerini resimsel bir anlatım dili ile ifade edebilecekler.

Değerli katılımcı, bu bölümü anlamını bilmeden resimsel bir anlatım dili ile ifade etmek istiyorsanız, üstteki parça ile yetinmeniz gerekiyor. Lütfen alttaki videoyu izlemeyiniz ve yazının devamını okumayınız. “Hayal Melodileri” resim yarışması şartnamesinde  belirtildiği gibi, Carmen operasında geçen bu bölümü, anlamını bilmeden ya da anlamını öğrendikten sonrasını anlatacak şekilde hazırlayabilirsiniz.

Carmen meşhur aryasını bitirdikten sonra, meydanda bulunan tüm erkeklerin aksine kendisine hiç bakmayan ve onunla ilgilenmeyen Don Jose’nin yanına gelir. Orkestradan uvertürün ikinci bölümündeki melodi duyulurken, Carmen çiçeğini Don Jose’ye verir. Bu çiçek II. perdede özel bir aryanın konusu olacaktır. Don Jose, Carmen’den etkilenmiştir.

Bu sırada Micaela sahneye girer. Yani Carmen gider, oyundaki iyi kadın gelir. Don Jose’ye annesinin mektubunu verir. Annesi hastadır ve onu ziyarete gelmesini beklemektedir. Micaela köylerini, annesini anlatır ve ondan öpücük getirdiğini söyleyerek Don Jose’yi öper. Kısa süre önce Carmen’den etkilenmiş Don Jose’nin dudaklarından şu kelimeler dökülür; “Kim bilir hangi şeytanın avı olmak üzereydim. Annem uzaktan bile beni koruyor. Gönderdiği bu öpücük tehlikeyi uzaklaştırıyor!” Don Jose mektubu okur ve kendi kendisine annesinin isteğine uyarak Micaele ile evleneceğini söyler.

Don Jose, Carmen’in kendisine verdiği çiçeği tam çöpe atmak üzereyken fabrikadan gelen çığlıkları duyar ve oraya koşar. Kavga çıkmış ve Carmen bir kadını yaralamıştır. Don Jose’ye, Carmen’i alıp hapishaneye götürmesi emredilir.

Carmen güzelliğiyle Don Jose’yi etkilemeye çalışır. “Beni hapishaneye götürmeyeceksin, benim isteklerimi yapacaksın çünkü beni seviyorsun. Sana verdiğim çiçek tılsımlıydı”

İki dakikalık bu kısa melodi, bir kadının etkilemeye çalıştığı erkeğe randevu vermesini konu alır.  

Sevilla şehri nerede?

Sevilla, İspanya’nın güneybatı kesiminde Endülüs (Andalucía) özerk bölgesinin merkezi ve en büyük şehridir. Avrupa’nın en büyük katedrali, boğa güreşleri ve Emevilerden kalma yapılarıyla ünlüdür.

Seguidilla nedir?

Kastanyet, def ve gitar eşliğinde çiftlerle oynanan, copla adı verilen şarkılı pasajlarla canlandırılan eski bir İspanyol halk dansıdır.

Manzanilla nedir?

İspanya’nın Sanlucar bölgesinde üretilen bir şarap türü.

Beğenebileceğin İçerikler