Anasayfa » Bizet Carmen 2 – Aşk

Bizet Carmen 2 – Aşk

Yazar 3noktacom

2024 yılında üçüncüsü gerçekleşecek “Hayal Melodileri” resim yarışmasına katılacak sanatçılar, “aşk” isimli sahneyi dinleyerek, hayallerini resimsel bir anlatım dili ile ifade edebilecekler.

Değerli katılımcı, bu bölümü anlamını bilmeden resimsel bir anlatım dili ile ifade etmek istiyorsanız, üstteki parça ile yetinmeniz gerekiyor. Lütfen alttaki videoyu izlemeyiniz ve yazının devamını okumayınız. “Hayal Melodileri” resim yarışması şartnamesinde  belirtildiği gibi, Carmen operasında geçen bu bölümü, anlamını bilmeden ya da anlamını öğrendikten sonrasını anlatacak şekilde hazırlayabilirsiniz.

Uvertür bittiğinde sahnede bir askeri karakol görürüz. Karakola gelen genç kadın, bir askeri aramaktadır. Onbaşı Don Jose’ye annesinden mektup getiren güzel Micaela, oyundaki iyi kadındır. Don Jose karakol dışında nöbettedir ve Micaela onu göremeden gider.

Nöbeti devralacak kıtanın gelmekte olduğunu anlarız. Halk ve özellikle çocuklar karakolun önünde bu tören değişimini izlemek için beklerler. Çocukların eşlik ettiği bu kısa sahne fifre ve trompetlerin çaldığı güzel bir marştır.

Don Jose karakola dönmüştür. Karakol komutanı, Micaela’nın geldiğini ve onu aradığını bildirir. Konuşma arasında Onbaşı Don Jose komutanına Micaela’yı sevdiğini söyler. Tam bu sırada, karakolun hemen yanındaki sigara fabrikasındaki çalışanlar dinlenme molasına çıkarlar. İşçi erkekler, karakoldaki askerler ve işçi kadınlar sahneyi doldurur. Neşeli bir koro dinleriz; “Sigara dumanı kafaları tütseler, tıpkı aşıkların tatlı sözleri gibi”.

Koro bitimiyle güzel Carmen sahnede belirir. Don Jose dışındaki tüm erkekler onunla ilgilenmekte, gözlerini Carmen’den alamamaktadır. Kalabalıktan gelen “Bizi ne zaman seveceksin Carmen” seslenmesine, meşhur “Habanera” aryası ile cevap verir.

Yaklaşık 5 dakika süren bu arya, melodisi en meşhur eserlerden biridir. Aşkın asi bir kuşa benzetildiği parçada, Carmen’in kendine güvenen kişiliğini, şehvet ve tehdit temalarıyla birlikte Bizet’in eşsiz müziğinde yaşarız.

Habanera nedir, ne anlama gelir?

Habanera “Havanalı Kadın” anlamına gelir. Havana Küba’nın başkentidir. Habanera aynı zamanda, İspanyollar tarafından benimsenen bir Küba dansıdır.

Carmen isminin anlamı nedir?

“Carmencita” veya kısa hali olan “Carmen”, İspanya’da bir kadın ismi olarak sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Carmen, ‘bahçe’ veya ‘kır evi’ anlamına gelmektedir. İsim bu anlamlarıyla Meksika ve Arjantin’de birer şehir ismi olarak da kullanılırken, aynı zamanda Latin dillerinde, ‘büyü’ ve ‘şarkı’ anlamlarını da taşımaktadır.

Beğenebileceğin İçerikler