Anasayfa » Beyrut Ağaçları

Beyrut Ağaçları

Yazar 3noktacom

Lübnan’ın başkenti Beyrut limanındaki talihsiz patlamanın üstünden bir aydan fazla zaman geçti ve şehir hala yaralarını sarmaya çalışıyor. Patlamadan etkilenen sanatçılardan biri de Lübnanlı sanatçı Abed Al Kadiri idi.

Al Kadiri 27 Haziran’da açılacak yeni sergisi için heyecanlıydı. Beyrut’un tanınmış sanat galerilerinden Galeri Tanit, genç sanatçının ‘Son Kırmızı Gülden Kalanlar’ isimli sergisine ev sahipliği yapacaktı. 4 Ağustos Beyrut patlaması 190 kişinin ölümüne, binlerce kişinin yaralanmasına ve galerinin yıkılmasına sebep oldu. Dünyanın nükleer olmayan en büyük patlaması olarak tanımlanan patlama sonrasında galeriden geriye sadece 1-2 duvar kaldı. Aradan 1 ay geçti ve sanatçı galerinin duvarlarına 80 eserden oluşan 2 büyük duvar resmi çizerek ‘Bugün Ağaç Olmak İstiyorum’ isimli bir projeyi hayata geçirmeye çalışıyor. Resimler bir köşede kızıl bir güneşin olduğu siyah ve gri ağaçlardan oluşan karakalem çizimler. Salgın, Lübnan’ın siyasi, ekonomik sorunları, ve patlamanın getirdiği kötü psikolojiden kurtulmak için ağaç olmak istediğini düşünen Al Kadiri köklerini salmak, yaşam vermek, çevresini güzelleştirmek ve iyileştirmek istediğini hissetmiş. 500$’dan başlayan fiyatlarla satışa çıkacak 80 eserden elde edilen gelir düşük gelirli ailelere yardım için kullanılacak. Sanatçının bu projeye başlaması için başka bir sebep ise yakın arkadaşı olan galerinin mimarı Jean-Marc Bonfils’i anmak. Patlama anında binada bulunan Bonfils yaralanmış ve kısa süre sonra hayatını kaybetmişti.


Sanatçı ” Binaların cephelerini, kaybedilmiş pencereleri yansıtarak ve insanlara patlamayı hatırlatacak bir şey yaratarak bu görüntüyü kopyalamak istedim” diyor. “Bütün parçalar bir işi oluşturuyor ve bu parçaları birer birer ayırmak istediğinizde, yine bir bütün olarak kalacaklar ve yeniden birlik olma fikrini oluşturacaklar.”

Ağaç bir alternatif, belki de bir panzehir. Kökleri, dünyayı bir yaşam gücü döngüsü içinde kucaklar. Ağaç dayanır ve dayanarak iyileşir. Ağaçlar çizeceğim: Beyrut ağaçları; ütopik rüyalarımın ağaçları; değişim ağaçları”

Beğenebileceğin İçerikler
Galerie Tanit Photo © Laetitia Hakim
Galerie Tanit Photo © Laetitia Hakim
Abed Al Kadiri, Galerie Tanit Photo © Laetitia Hakim

Beğenebileceğin İçerikler