Balıkye (Sağdıçlar) Restaurant Çekmeköy

Üç tarafımız denizlerle çevrili ve hatta balıkların göç yolu olan boğazlara sahip olsakda, balık tüketimimizin ve balık kültürümüzün ne yazık ki çok iyi oldugu söylenemez. Itiraf etmeliyim ki benimde balık konusunda (hem çeşitleri hem de edebiyatımızdaki yeri) kısıtlı bilgim ve bu açığı kapatmaya yetmeyecek çok az ilgim var.

Recep Ivedik filmini izleyenler, Recep ile dalış hocasının yaptıgı konusmaları (replikler) hatırlayabilirler;
Dalış Hocası:Derinliği 55 mt olan koyumuzda tam 300 çeşit balık türü yaşamaktadır.
Recep: Saydın mı ulan!
Dalış Hocası: Anlamadım?
Recep: 300 çeşit balık var diyonda, saydın mı diyom elinle!
Dalış Hocası: Saydım tabi efendim!
Recep: Say lan!
Dalış Hocası: Sayarım efendim, ne olacak yani. Lüfer, Kefal, Karagöz, Mezgit, Müren, Yılan balığı,Çinekop, Kalkan. Lüfer saymış mıydım ben?
Recep: Ne oldu lan. Hani 300 çeşit balık vardı burda. 291 tanesi nerede, dingil.

Recep’in tepkisi biraz ağır olsada, balık kültürümüzün ne durumda oldugunu vurgulayan gerçekçi bir sahneydi.

TEM otoyolundan Şile otobanına girdikten sonra, Çekmeköy-Dudullu ve devamında Dudullu-Esenşehir tabelalarını geçip bir yol ayrımına gelirsiniz. Alt geçit sizi trafiği sokmadan Şile yönüne götürür, sağdan giden yol ise Madenler duragı denen bölgeye. Madenler yönünü seçerseniz, 2.ışıklara gelmeden sağda (Opet ve Shell benzinlikleri öncesinde) Balıkye Sağdıçlar Restaurant ı bulacaksınız. Zemin katı market olarak hizmet veriyor ve isteyen günlük taze balık alabiliyor. Üstkatlar ise seçtiğiniz balıkları yiyebileceğiniz bir restaurant. Pişirme ücreti olarak balık başına 2 TL ücret alınıyor.

Fast food tarzında döşenmiş ama çok hızlı ve güleryüzle servis vererek hizmet eden bir restaurant. Balıkları sunuşları çok iyi, tabağı gördüğünüzde balık yeme isteğiniz artıyor. Izgara Çupra yı tercih ettik ve gerçekten çok lezzetliydi. Salatayı kendi arzunuza göre seçebiliyorsunuz. Lavabolar ve tuvaletler çok temiz.

Asıl süpriz, yemek sonrası çay istediğimde oldu. Çay çok tazeydi ama daha çok ilgimi çeken şık çay tabagı oldu. Ne kadar değişik bir kombinasyon oldugunu düşünürken, garsona arkadaş uyardı ” abi çay tabağımız kalmadı, kahve altlıgıyla getirdim”
Fiyatlar: Kalamar 8 TL, Çupra 15 TL /kg, Salata 4 TL
Tel: 0 216 364 24 37

balıkye balık restaurant çekmeköy

One Reply to “Balıkye (Sağdıçlar) Restaurant Çekmeköy”

  1. Herşey lezzetli, tereyağlı ve baharatlı karides ve kalamar’ı da tavsiye ederim. ancak ne zaman gitsek hamsi yiyemedik, hep kalmadığını söylüyorlar. En çok sarıkanat ve çinekop ızgarayı beğeniyorum ben.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir