Anasayfa » Bale, Jerome Robbins’e Ithaf (Opera Garnier)

Bale, Jerome Robbins’e Ithaf (Opera Garnier)

Yazar 3noktacom

24 Nisan akşamı, Paris Opera Garnier sahnesindeki “Jerome Robbins’e Ithaf” isimli bale gösterisiyle “Jerome Robbins” ismini ögrenmiş oldum. Özellikle son bölümdeki “konser” isimli bale gösterisi çok etkileyiciydi. Yazımın sonunda bu bölümden bir sahneyi video olarak bulabilirsiniz, izlemenizi tavsiye ediyorum.

Jerome Robbins film yönetmeni ve kareograf. 1962 yılında “Batı Yakasının Hikayesi” filmi ile Oscar kazanmış ve farklı başarılı bale kareografileriyle birçok ödüller almış. O geceki performansı izledikten sonra ne kadar yaratıcı ve önemli bir sanatçı oldugunu anlamak zor olmadı.

4 ayrı bölümden oluşan balede her bir bölüm yaklaşık 25 dakika civarında sürüyor. 1. bölüm “En Sol” Jerome Robbins’in 1975’de düzenlediği bir bale. 2. bölüm “Triade” ise 2008 yılında Paris operası için yapılmış bir eser.

Beğenebileceğin İçerikler

3.bölüm “In the night” Chopin’in müzikleriyle bir aşk dansı. Jerome Robbins tarafından 1970 de ilk defa New York’da sergilenen balede kadın ve erkek Chopin’in müzikleriyle sahnede adeta bütünleşiyorlar.

4.bölüm en çok etkilendiğim çalısmaydı. Yine Chopin’in müzikleriyle hazırlanmış ve ilk defa 1956 da sahnelenmiş bir eser. Sahnede bir piyano ve balerin/baletler. Bir bale düşünün, seyircileri hem kahkahalar içinde bırakıyor hem de düşündürüyor ve özellikle Chopin’in müziklerinin tesiriyle bazen de hüzenlendiriyor. Bitmesini istemediğim ve baleyi sevmeyenlere sevdirebilecek fevkalede bir eser.

Chopin, Paris’de yaklaşık 200 yıl önce kısa hayatının belirli bir bölümünü geçirmişti. O gece hem Chopin hem de Jerome Robbins, insanoglunun ne kadar yaratıcı olabileceğini Parislilere tekrar hissettirdi.

Baleden bir bölüm (video) : Jerome Robbins’e Ithaf, 4.bölüm:konser

Beğenebileceğin İçerikler

Jerome Robbins (ingilizce): Jerome Robbins hakkında