Ayasofya’da Mimar Sinan sergisi ve belgesel müjdesi

Yazıyı Paylaşın!

Mimar Sinan dünyanın gelmiş geçmiş en önemli mimarlarından biridir. Osmanlı imparatorluğunun ve belkide Türk tarihinin zirveye çıktığı dönemde Istanbul’u şekillendiren ve imparatorluk şehri haline gelmesini sağlayan isimlerden biridir. Moda deyimle Mimar Sinan “Bir dünya markası” dır.

Mimar Sinan olmasaydı, Istanbul bu kadar güzel eserlerle donatılamazdı. Mimar Sinan sadece Istanbul’da eserler yapmadı, çeşitli ülkelerde ve özellikle Balkanlar’da birçok eser meydana getirdi. Iste bu eserler 2 yıllık bir süreçte fotoğraflanmış ve yaklaşık 6 bin adet fotoğraf çekilmiş.

Bu fotoğrafların içinden seçilmiş yaklaşık 60 fotoğraf Ayasofya’nın Topkapı Sarayı girişi tarafına bakan bölümde, türbeler kısmının avlusunda sergileniyor.

Fotoğraf çekimleriyle birlikte Mimar Sinan’ın tüm eserleri filme alınmış ve belgesel haline getirilmiş. Toplam 470 eserinden ayakta kalan 360 eserle birlikte Mimar Sinan’ın hayatının anlatıldığı bu belgesel önümüzdeki aylarda yayımlanacak.

Yaklaşık 4,5 saat uzunluğundaki belgeselin müziğini Fahir Atakoğlu, kostümlerini ise Faruk Saraç hazırlamış. Mimar Sinan’ı Kanan Işık canlandırmış.

Bu çok sevindirici bir müjde. Büyük Türk mimarı Mimar Sinan’ın tüm eserlerinin ayrıntısıyla kayıt altına alınması çok güzel. Bu belgesel Mimar Sinan’ın birçok kimse tarafından tanınması, insanların bu eserlerin değerini anlamasını ve hatta birçok gencin onu tanıyarak mimariye yönelmesi sağlanacaktır.

Belgeselin yayınlanacağı günü sabırsızlıkla bekliyorum, umarım herkesce izlenebilir ve sıkıcı olmayan bir eser olmuştur.

Yazıyı Paylaşın!

Ayasofya’da Mimar Sinan sergisi ve belgesel müjdesi” için bir yorum

  • 1 Mayıs 2014 tarihinde, saat 1:54
    Permalink

    mimar sinan hizmetleri olmasaydı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

shares