Anasayfa » Atilla Yücel Anısına

Atilla Yücel Anısına

Yazar 3noktacom

Mimar, akademisyen ve yazar Prof. Dr. Atilla Yücel, vefatının birinci yılında bir dizi buluşma ile Taşkışla’da anılıyor.

İTÜ Mimarlık Fakültesi Taşkışla 109-Nezih Eldem salonundaki ilk günlük etkinliklerinde, sergi ve video gösterimi yapıldı. Prof. Dr. Belkıs Uluoğlu ve Doç. Dr. Funda Uz editörlüğünde hazırlanan Betonart-Atilla Yücel özel sayısı ve Arketon Yayınları’ndan çıkan Atilla Yücel’in İstanbul yazılarından oluşan “Duran Her Şey Hareket Ediyor” adlı kitabın tanıtımı gerçekleştirildi. Son olarak Bach dinletisi ile sergi açılışı tamamlandı.

4 Ekim’de aynı mekanda yapılacak panel ve yazar buluşması ile sürecek dizinin bir parçası olan sergi, 11 Ekim’e kadar ziyaret edilebilir.

Sergide neler var?

Beğenebileceğin İçerikler

Atilla Yücel’in çocukluk resimlerinden, katıldığı panellere ve sergilere, onlarca projesinden seçkilere yer verilen sergi, mimarlık ile ilgilenen herkesin dikkatini çekecek, ilham almasını sağlayacak bir organizasyon.

Atilla Yücel’den notlar ve yorumlar;

Vefatından evvel İstinye Üniversitesi’nde katıldığı panelden notlar;

” Mimarlık, hayatın kılıfını oluşturmaktır. Ticareti, kültürü, eğlencesi, ikameti gibi aklımıza gelebilecek tüm etmenleriyle, mimarlık hayata elbise dikmektir.” 

Beğenebileceğin İçerikler

Mimarlık öğrencileri için en büyük tavsiyem; okuduklarıyla yetinmemeleri gerektiği. Mimarlığı bir eğitim olarak görmemek lazım. Bu bir yetişme ve deneyim süreci. Dolayısıyla; okumaları, gezmeleri ve gözlem yapmaları çok önemli. Okulla başlayıp, okulla biten bir mimarlık eğitimi anlamlı değil.”

Atilla Yücel kimdir?

1942 yılında İstanbul’da doğar. 1965 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden yüksek mimar mühendis olarak mezun olur. İTÜ dışında çeşitli Türk ve yabancı üniversitelerde ve programlarda konuk öğretim üyeliği dışında birçok konferansa katılır ve jüri üyeliği yapar. MO, UIA, UNESCO, CIB, AKAA, UNPD, UNCHS, CEAA, AIA gibi ulusal ve uluslararası bir dizi mesleki ve bilimsel kuruluş üyelikleri ve etkinliklerine katılan Atilla Yücel’in mimarlık kuramı, konut ve kent mekanı ile ilgili ulusal ve uluslararası araştırma ve yayınları bulunmaktadır. 1983’den beri önemli kesimi yayınlanmış konut, kamu yapıları, turizm, restorasyon, koruma proje ve uygulamaları vardır. 2018 yılında vefat eder.

Beğenebileceğin İçerikler