Anasayfa » Aşk iksiri , Belgrad Sırbistan

Aşk iksiri , Belgrad Sırbistan

Yazar 3noktacom

29 Kasım 2017 gecesi Donizetti’ nin komik operası “Aşk iksiri” (l’elisir d’amore) Belgrad operasında sahnelendi. 

Daha önce Belgrad daki bu şirin opera salonunda,  Verdi -Nabucco seyretmiştim ve 8 senenin ardından salonda herhangi bir değişim olmadığını söyleyebilirim.

Donizetti ismi Osmanlı döneminden kulak aşinası olduğumuz, herkesin karsısına bir yerlerde çıkmış bir isimdir. Türkiye de saray bandosu kuran ve hatta paşalığa kadar yükselen Donizetti , Guiseppe dir. Yani aşk iksiri operasını  (bununla birlikte Don Pasquale ve birçok operayı) besteleyen Geatano’nun kardeşidir. Italyan operasına damga vuran Donizetti, Rossini ve Bellini ile birlikte döneminin en başarılı sanatçılarındandı.

Aşk iksiri, sahnelenmesinin başarılı olduğunu düşünürsek, salonda gülen yüzler görebileceğiniz ve operadan pek haz etmeyenlerin bile zevk alacağı bir opera. 2 perde ve yaklaşık 140 dk süren operanın konusu 1 günden daha az sürede geçer, öğlen başlar ve ertesi sabah sonuçlanır. Güzel Adina, Nemorinoc(Adina ya aşık ama kendisini ifade edemiyor),  Çavus Belcore (Adina ya evlilik teklif eder) ve tabiki şarlatan Dulcamara (aşk iksiri diyerek Nemorino ya şarap satar) oyunun temel karakterleridir.

Beğenebileceğin İçerikler

Belgrad da sahnelemenin başarılı oldugunu düşünüyorum, Çavus Belcore’nin  havadan maket uçakla inmesi ve  diğer askerlerle birlikte kaydırakla sahneye gelmeleri iyi düşünülmüştü. Dulcamara nın sahneye girişi ise sultanları andıran taht ile görkemli oldu.

elisir d amore_aşk iksiri_donizettt,_belgrad opera_

elisir d amore_aşk iksiri_donizettt,_belgrad opera____ elisir d amore_aşk iksiri_donizettt,_belgrad opera_________

Beğenebileceğin İçerikler