Anasayfa » Arazi Sanatı

Arazi Sanatı

Yazar 3noktacom


Arazi sanatçısı Jon Foreman, bazen taş diziyor, kumdan figürler yapıyor bazen de ormanda bitkilerle desenler oluşturuyor. Foreman, “Bu süreç benim için terapi. Kumda yapılan basit bir taş yerleştirme eylemi çok tedavi edicidir. Eminim hepimiz sahilde yürüyüş yapmaktan keyif alıyoruz. Ben yaptıklarımı biraz daha sürükleyici buluyorum; doğada olmak, çalışırken kendimi kaybetmek, günlük yaşamın tüm streslerini geride bırakmak. “Foreman, güzel bir kıyı şeridine ev sahipliği yapan Galler, Pembrokeshire’da yaşıyor. “Plaja vardığımda, sanat eserini yaratmak için orada (ortalama olarak) dört saat geçirmeyi planlıyorum. Aklımda, yapacağım işin tam bir planı olmaz. Çıkacak işin nasıl sonuçlanacağını bilmemek beni cezbediyor ”

Arazi sanatı kalıcı değildir ve sonunda doğa tarafından geri kazanılır. Foreman, “Çalışmamın silindiğini ya da bozulduğunu görmek ve çarpışma anını yakalamak için kalmaya çalışıyorum. İnsanlar sık ​​sık işin er ya da geç kaybolmasının beni rahatsız edip etmediğini soruyor. Buna, hiç de değil diyorum. Kısa ömürlü olması onu benim için daha özel kılıyor. “

Arazi Sanatı (Land Art) Nedir?

Mimarlık, peyzaj ve sanatın birleşimi olarak kabul edilen land art (arazi sanatı), 1960 yıllarının sonunda Amerika’da konuşulmaya başlanmıştır. Arazi sanatı erken dönemde çöl, okyanus, kumsal, yanardağ, göl, taş ve maden ocaklarında yapılan sanat çalışmaları ile varlık gösterdi. Bugün ise arazi sanatını galeri, müze gibi sanat merkezlerinde ve kamusal alanlarda da görebilmekteyiz.

Beğenebileceğin İçerikler