Anasayfa » Ailede Huzursuzluk Yaratan Resim

Ailede Huzursuzluk Yaratan Resim

Yazar 3noktacom

83 yaşındaki ünlü ressam David Hockney pop art ve 20. yüzyıl İngiliz sanatının en önemli isimlerinden. Aynı zamanda 2018’de 90 milyon dolara satılan eseriyle ‘kendisi hayatta iken satılan en pahalı eserin ressamı’ sıfatına da sahip. Her ne kadar 2019’da bu sıfat Jeff Koons isimli bir sanatçıya geçmiş olsa da Hockney ismi bir marka olmuş durumda. İngiltere ve ABD’de ikamet eden sanatçı 1976 yılında anne ve babasını resmetmiş. “Anne Babam ve Ben” ismini verdiği bu eseri Los Angeles’daki evinde bırakmış. 45 senedir sanatçının evinde duran tablo ilk kez Londra’da National Portrait Gallery müzesinde sergileniyor. Anne babasını resmedip kendisini de aralarındaki aynada gösteren sanatçı resmi tamamlamaktan vazgeçmiş. 1977’de tamamladığı “Anne Babam” isimli tablosu ise onun en meşhur eseri.

Babasını çok sert çizdiğini ve resmin çok renkli olduğunu düşünen sanatçı eseri kullanmamaya karar verdiğinde annesi onun kararına saygı duymuş ama baba çok kızıp bir müddet oğluyla konuşmamış. Sonradan çizdiği ikinci eser ise Tate müzesinin en fazla ziyaretçi çeken eseri.

“Anne Babam ve Ben”

“Annem Babam ve Ben” 1976 David Hockney. (aynada ) . Bu tablo ilk kez sergileniyor.
“Anne ve Babam” 1977 David Hockney. Babasının ölümünden 1 yıl önce yaptığı tablo. Anne dikkatlice poz verirken, baba kitap okuyor. Bu tablo TATE Müzesi’nde.

David Hockney ve Opera

Beğenebileceğin İçerikler

Opera sahne tasarımları ile de tanınan Hockney’nin bazı çalışmaları;

Puccini’nin “Turandot” operası sahne tasarımı
Ravel’in “L’enfant et les sortilèges” operası sahne tasarımı
Wagner’in “Tristan ve İsolde” operası sahne tasarımı

Pop Art nedir?

Pop Art, “popüler sanatın” kısaltılmış adıdır. 1950’lerde, özellikle ABD ve İngiltere’de soyut dışavurumculuğa tepki gösteren genç sanatçıların 1960’larda bir akım haline getirdikleri sanat türüdür. İngiltere ve ABD’de değişik koşullarda ve birbirinden bağımsız olarak ortaya çıkmıştır. Bu akım sanatçıları, endüstri ürünü artıklarından gazete parçalarına kadar her şeyi ve hazır doğa nesnelerini sanat eseri olarak sunmuşlardır.

Beğenebileceğin İçerikler