Anasayfa » 90 Yaşında Optik Heyecan

90 Yaşında Optik Heyecan

Yazar 3noktacom

İngiliz Sanatçı Bridget Riley, 90 yaşını kutlarken, sanatseverleri mutlu etmeye ve heyecanlandırmaya devam ediyor. Önümüzdeki hafta Londra’da açılacak “Görüş Zevkleri” isimli sergiyle, hem sanatçının 90. yaşı kutlanacak hem de 1960 dan bugüne yaptığı eserler sergilenecek.

1931 yılında Londra’da doğan sanatçının çocukluğu ve gençliği 2.Dünya Savaşı etkisi altında geçti. Erken yaşlarda resme olan ilgisi dikkat çeken sanatçı, özellikle dalgalı formlardaki desenler üzerinde çalışmayı seviyordu. Eğitim için gittiği İtalya’da Rönesans fresklerinden çok etkilendi ve 1960‘da Londra’da katıldığı bir seminerin etkisi ile ilk optik resimlerini yapmaya başladı. Bridget Riley Op Art ın en büyük temsilcilerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Op-Art veya Optik Sanat nedir?

Basit anlamda fiziğin ve sanatın bir noktada birleşmesidir. Gerçekte iki boyutlu bir iş, gözdeki retina tabakasındaki ışığın kırılması ile optik efektler adeta seyirciyi resmin içine çeker. İzleyicinin hareket etmesi ile oluşan titreşimler sonucu izleyici psikolojik olarak etkilenir ve aslında bir aygıt olmaksızın sabit duran resim izleyicide dalgalanıyor, hareket ediyor izlenimi uyandırır. Kısaca, optik yanılsamayı ön planda tutan geometrik soyut bir sanat akımıdır.

Beğenebileceğin İçerikler
Beğenebileceğin İçerikler