Anasayfa » 87 yaşındaki Pop Art Delikanlısı

87 yaşındaki Pop Art Delikanlısı

Yazar 3noktacom

60 seneyi aşan sanat hayatında Erro adıyla tanınan İzlandalı pop art üstadı daima rengarenk görsel şölenleri tercih eder. Eserlerinde hep üst üste binmiş çizgi romanlar, resimler, reklam grafikleri ve gazete görsellerine rastlanır. Seçtiği formlar ise çok çeşitlidir; üzümler, kelebekler, Noel Baba, gagasıyla çocuk taşıyan leylekler, Kızılderili savaşçıları, tabancalar, at arabaları bunlardan sadece birkaçı.

Erro kimdir?

Asıl adı Gudmundur Gudmundsson olan sanatçı 1932 İzlanda doğumlu. Çocukluğu gayet sıradan geçmiş, annesiyle beraber kırsalda bir çiftlikte büyümüş. 1952’de Osla Güzel Sanatlar Akademisine Kabul edilmiş, insan formu, nü, anatomi çalışmaları gibi standart çalışmalar yapmış. 1950lerde kendi stilini oluşturmaya başlayan sanatçı İsrailli ressam Myriam Bat-Yousef ile evlenip Paris’e yerleşmiş. Sanat aleminde tanıdıkları ve arkadaşları çok olan Erro aynı zamanda network yapmasıyla biliniyor. Castel del Ferro köyünde bir müddet kalan sanatçı ismini Ferro olarak değiştirip daha sonra ‘F’ harfini de çıkararak Erro olarak anılmaya başlamış.

Eserleri New York sanat galerilerinde sergilenmeye başlayınca Amerika’ya seyahat eden sanatçının tarzi bu seyahat esnasında tamamıyla değişmiş. Andy Warhol’un da aralarında olduğu birçok sanatçıyla tanışıp ülkedeki tüketim kültüründen çok etkilenmiş. Sokaklardan, süpermarketlerden, çöplerden gazeteler, kartpostallar, ne blduysa toplamaya başlayan Erro bunları yeni tarzına entegre etmiş. Komünizm ve çizgi roman karakterlerini de eserlerinde sıkça kullanan sanatçı 87 yaşında hala üretken. “Sanatın geleceğinin sokak sanatı  olduğuna inanıyorum” diyor çoğuna taş çıkaracak çalışkanlıktaki bu ihtiyar.

Beğenebileceğin İçerikler

Erro’nun eserlerinden örnekler;

Bebek Rockefeller 1962-1963
İsimsiz, 2016
Son Yemek, 2001-2002
MAXIMILIEN LE CORÉEN, 2016 – 2018 , 103 x 148 cm

Pop Art nedir?

Pop Art, “popüler sanatın” kısaltılmış adıdır. 1950’lerde, özellikle ABD ve İngiltere’de soyut dışavurumculuğa tepki gösteren genç sanatçıların 1960’larda bir akım haline getirdikleri sanat türüdür. İngiltere ve ABD’de değişik koşullarda ve birbirinden bağımsız olarak ortaya çıkmıştır. Bu akım sanatçıları, endüstri ürünü artıklarından gazete parçalarına kadar her şeyi ve hazır doğa nesnelerini sanat eseri olarak sunmuşlardır.

Beğenebileceğin İçerikler