Anasayfa » 3 Milyon Kişinin İzlediği Opera

3 Milyon Kişinin İzlediği Opera

Yazar 3noktacom

İtalya Milano’daki La Scala operasında (Teatro alla Scala) 7 Aralık gecesi sahnelenen “Tosca” operası sadece RAI 1 kanalında 2,8 milyon seyirci tarafından izlendi.

La Scala operası 2019-2020 sezonu açılış gecesi Puccini’nin meşhur eseri “Tosca” ile yapıldı. Televeizyondan da canlı yayınlanan opera, Rai 1 kanalında 2,8 milyon izleyici tarafından izlenerek kanalın tarihinde en fazla izlenen opera yayını oldu. Geçen sezon “Attila” 1,9 milyon izleyici tarafından izlenmişti. Önceki rekor ise 2,6 milyon ile ‘Madam Butterfly’ idi. Açılış gecesi aynı zamanda sosyal medyada yoğun ilgi gördü. Televizyon kanalı yaptığı basın toplantısında Şef Riccardo Chailly, yönetmen Davide Livermore, başroldeki üç sanatçı ve operanın televizyon yayınını yöneten Patrizia Carmine’ye teşekkürü borç bildi. Teatro alla Scala’nın bu seneki ‘Tosca’’sında başrollerde Anna Netrebko, Francesco Meli ve Luca Salsi rol alıyor. Tosca 08 Ocak 2020 tarihine kadar Milano’da gösterimde kalacak.

Tosca operası hangi ülkelerde canlı yayınlandı?

Italya’da RAI 1, Fransa’da Arte, Almanya’da ZDF, Çek Cumhuriyeti’nde CESKA TELEVIZA, Macaristan’da MTVA, Portekiz’de RTP ve Yunanistan’da ACTION 24 kanallarından canlı yayınlandı. Ayrıca 7 Aralık gecesi sahnelenen opera ilerleyen zamanlarda İsviçre’nin RSI, Japonya’nın NHK, Kore’nin Il Media ve Rusya’nın TV Kultura kanallarında da yayınlanacak.

Beğenebileceğin İçerikler

Tosca operası ve Atatürk’ün en sevdiği arya;

Opera sanatçısı güzel Tosca’nın başından geçen olayların anlatıldığı bu muhteşem opera hakkında daha fazla bilgiyi “Hayal Melodileri; Operaya Yolculuk” isimli kitapta bulabilirsiniz. Tosca operasındaki “le lucevan le stelle aryası” Atatürk’ün en sevdiği arya olarak kabul edilir.

 Meşhur soprano Anna Netrebko, 7 Aralık Gecesi Milano La Scala’da, REUTERS
Beğenebileceğin İçerikler